Szef OSW: podzielenie się władzą wychodzi poza mentalność Łukaszenki
- Alaksandr Łukaszenka jest niezdolny do podzielenia się władzą z kimkolwiek - przekonywał w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich. - Uważam, że na Białorusi są przygotowywane bardziej lub mniej radykalne kroki w kierunku kontrolowanej liberalizacji - mówił z kolei Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
2020-10-27, 21:43
Niezależne białoruskie media informują od poniedziałku o rozpoczęciu akcji strajkowych w czołowych zakładach przemysłowych kraju. Zaprzecza temu miejscowe ministerstwo przemysłu, które twierdzi, że fabryki pracują normalnie. Rozpoczęcie ogólnokrajowego strajku anonsowała liderka opozycji. Swiatłana Cichanouska wcześniej postawiła władzom ultimatum z żądaniem między innymi ustąpienia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
Powiązany Artykuł
Raport Białoruś - specjalny serwis PolskieRadio.pl
"Kroki w kierunku pokazania zmian"
- Ja nie dołączę do grona ludzi przekonanych, że Alaksandr Łukaszenka na pewno przeminie - ocenił Bartosz Tesławski. On nas jeszcze, mimo wszystko, nieraz może zaskoczyć - wskazał Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu. - Uważam, że na Białorusi są przygotowywane bardziej lub mniej radykalne kroki w kierunku kontrolowanej liberalizacji. To wynika m.in. z tego, że Rosja zażyczyła sobie zmian konstytucyjnych - tłumaczył gość "Kontrapunktu".
Czytaj także:
- "Robotników zwolnić, studentów wyrzucić". Łukaszenka mówi, jak walczyć ze strajkującymi Białorusinami
- "Łukaszenka wraca do polityki lawirowania miedzy Rosją i Zachodem". Marek Budzisz o sytuacji na Białorusi
- Widzimy już symptomy tego. Została niedawno zalegalizowana nowa partia polityczna, stawiająca na sojusz białorusko-rosyjski - wskazał. - Tak samo, wiemy, że było organizowane wszechbiałoruskie spotkanie. To są kroki mające na celu, mimo wszystko, pokazanie jakichś zmian - wskazał Bartosz Tesławski.
Trzy warunki białoruskiej polityki
- Pełna zgoda, że to nie jest tak, że Łukaszenka musi upaść w ciągu kilku miesięcy - zgodził się Adam Eberhardt i wskazał trzy warunki brzegowe sytuacji na Białorusi. - To, co wiemy na pewno, to to, że poziom jego legitymizacji powoduje, że jego [Alaksandra Łukaszenki] dalsze rządy będą jednym niekończącym się kryzysem, nie doprowadzi do sytuacji sprzed wyborów, w której spokojnie rządził - zaznaczył szef OSW.
REKLAMA
Czytaj także:
- Białoruś: robotnicy zwalniani z pracy za udział w strajku. Milicja zatrzymała też lekarzy
- Dr Agnieszka Bryc: skala protestów na Białorusi była znacznie większa niż dotychczas
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że jego zdaniem Alaksandr Łukaszenka "jest niezdolny do podzielenia się władzą z kimkolwiek". - Zaryzykowałbym stwierdzenie, że to wychodzi poza jego horyzonty i mentalność. Jakikolwiek konstytucyjny proces polityczny, jaki będzie on [Łukaszenka] inicjował, będzie ze swej natury pozorny, mający tylko i wyłącznie imitować dialog - wyjaśnił Adam Eberhardt i dodał, że dochodzi jeszcze trzeci element sytuacji politycznej na Białorusi, czyli "presja rosyjska".
Posłuchaj
W rozmowie więcej o tym, jak wygląda obecnie sytuacja polityczna na Białorusi. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Kontrapunkt"
REKLAMA
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: Adam Eberhardt (szef OSW), Bartosz Tesławski (NaWschodzie.eu)
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
Polecane
REKLAMA